سه شنبه 25 خرداد 1400 ساعت 15:15

گفتگوی اختصاصی مدیریت محترم عامل با ماهنامه پردازش

مهندس مسعود بقال‌پور در گفت‌وگو با ماهنامه تخصصی پردازش خبر داد

در پی اجرای موفقیت‌آمیز پروژه‌های مختلف از جمله فولاد زرند ایرانیان صورت گرفت

آمادگی شرکت “قائم‌رضا” برای انجام پروژه‌های معدنی و فولادی به صورت EPC در سراسر کشور

شركت”مجتمع صنايع قائم‌رضا” از آمادگي خود براي انجام پروژه‌هاي جديد معدني و فولادي به‌صورتEPC  در سراسر كشور خبر داد.

مهندس مسعود بقال‌پور مديرعامل شركت قائم‌رضا در گفت‌وگو با ماهنامه تخصصي پردازش با اعلام اين خبر، ضمن تشريح دستاوردها و پتانسيل اين شركت در انجام پروژه‌هاي مختلف اظهار داشت: شركت قائم‌رضا اساسا يك شرکت  General Contractorبراي انجام پروژه‌هاي صنعتي به صورتEPC  است كه پروژه‌هاي بسيار مهمي را در اقصي‌نقاط كشور با موفقيت به انجام رسانده است.

وي با اشاره به اين كه يكي از مهم‌ترين دستاوردهاي اين شركت انجام كارخانه فولادسازي و بهره‌برداري از پروژه ” فولاد زرند ايرانيان”به ارزش ۱۶۵ ميليون يورو بوده است، تصريح كرد كه در اين پروژه ۱/۵ میلیون تنی فولاد كه كل عمليات اجرايي آن به‌صورت EPC که برعهده قائم‌رضا و شركت “ساينو استيل” از كشور چين بوده با به‌كارگيري بالغ‌بر ۱۷۰۰ نفر نيروي فعال (سه هزار نفر با احتساب پيمانكاران) توانست در موعد مقرر به اهداف خود دست يابد.

بقال‌پور اشاره كرد در اين پروژه حدود ۱۰ ميليون متر مكعب خاك‌برداري و ۳۲۰ هزار مترمكعب بتن‌ريزي، ۷۰هزار تن تجهيزات و سازه فلزي، ۷۰۰ هزار قطر-اينچ پايپينگ و ۳۵۰ كيلومتر كابل‌كشي صورت گرفته و توانستيم يكي از بزرگ‌ترين افتخارات شركت را در كارنامه آن به ثبت برسانيم.

مديرعامل شركت قائم‌رضا همچنين از اجراي پنج ماشين استكر ريكلايمر وخط كامل انتقال مواد MHP با ظرفيت ۲/۵ ميليون‌تن در سال، واحد آگلومراسيون (كلوخه‌سازي) SP با ظرفيت ۲/۴ ميليون تن در سال، واحدهای يوتيليتي شامل واحد آبرساني و واحد  Roبه ظرفيت ورودي ۱۶۰۰ متر مكعب در ساعت و واحد فولادسازي ۱/۵ ميليون تني را يادآور شد و گفت: از اواخر سال گذشته بر روي تكميل اين واحد متمركز شديم كه خوشبختانه هم اكنون واحدهاي MHP  و SP و يوتيليتي در حال بهره‌برداري و واحد فولادسازي در مرحله تست سرد و گرم، است كه در اواخر امسال رسما به بهره‌برداي مي‌رسد.

وي پروژه طرح توسعه انباشت و برداشت و واحد مكانيزه كاميون‌ريز فولادمباركه را با پيشرفت ۵۵ درصد با هدف انتقال مواد كنسانتره و افزايش دپوي مواد در نواحي مختلف آن شركت و در محدوده ۳۰ هزار مترمربع و با قابليت ارتفاع دپوي ۱۰ متري را از ديگر دستاوردها دانست كه در نيمه اول سال آينده به‌طور كامل تحويل كارفرما مي‌شود.

همچنين واحد تصفيه‌خانه يا (Ro2) مباركه كه شهريورماه ۱۴۰۰ به بهره‌برداري ميرسد با توجه به توان تصفيه ۹۰۰ مترمكعب آب در ساعت و نيز مشكل كمبود آب كه يكي از مهم‌ترين پروژه‌هاي مدنظر مباركه بوده، درحال انجام كار است.

بقال‌پور در ادامه پروژه‌هاي نفت سپاهان و صبافولاد خليج‌فارس كه كارهاي اجرايي ساختماني آنها در اواخر امسال به پايان مي‌رسد و نيز برنده شدن در مناقصه پروژه توليد خمير كاغذ از باگاس (باطله‌هاي نيشكر) به‌صورت EPC با ظرفيت ۱۳۲ هزار تن در سال و با استفاده از تكنولوژي توليد شركت هايسام چين را از ديگر برنامه‌هاي قائم‌رضا عنوان كرد و افزود: ميزان سرمايه‌گذاري پروژه توليد كاغذ ۱۰۰ ميليون دلار است كه از محل ستاد اجرايي فرمان امام و از صندوق توسعه تامين خواهد شد.

شايان ذكر است، اجراي اين پروژه ۲۸ ماهه است كه ۲۴ ماه نيز زمان بهره‌برداري خواهد بود.

مديرعامل شركت قائم‌رضا در ادامه افزايش بسيار زياد قيمت آهن‌آلات و رشد بيرويه قيمت ارز طي ماه‌هاي گذشته را يكي از مهم‌ترين مشكلات پيش‌روي اين شركت دانست و پيشنهاد كرد كه با هدف رفع مشكلات ناشي از افزايش قيمت‌ها، همه قراردادهاي پيمانكاري به‌صورت ارزي تنظيم شود.

وي هم‌چنين ورود به بخش اجراي پروژه‌هاي معدني، همكاري در پروژه انتقال آب و پروژه‌هاي نيروگاه‌هاي خورشيدي و انجام پروژه كشورهاي همسايه از جمله در عراق و افغانستان را از ديگر برنامه‌هاي اين مجموعه دانست و تاكيد كرد كه قائم‌رضا با توجه به دارا بودن پتانسيل نيروهاي مجرب و متخصص و نيز تجهيزات قوي، درصدد دريافت يك پهنه معدني اميدبخش و ساخت كارخانه‌هاي كنسانتره‌سازي، گندله‌سازي و آهن‌اسفنجي با مالكيت خود در آينده است.

   1400/2/19 15:24

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )